MIC5256-1.5YM5
MIC5256-1.5YM5
Part Number: MIC5256-1.5YM5
Manufacturer: Micrel Inc.
Description: IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Voltage - Output (Max) -
  • Current - Output 150mA
  • Package / Case SC-74A, SOT-753
  • Supplier Device Package SOT-23-5
  • Voltage - Input (Max) 6V
  • Current - Quiescent (Iq) 150 µA
  • Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
  • Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 150mA
  • PSRR 60dB ~ 45dB (10Hz ~ 10kHz)