MIC5252-2.85YML
MIC5252-2.85YML
Part Number: MIC5252-2.85YML
Manufacturer: Micrel Inc.
Description: IC REG LINEAR 2.85V 150MA 6-DFN
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Output Configuration Positive
  • Number of Regulators 1
  • Control Features Enable
  • Output Type Fixed
  • Voltage - Output (Max) -
  • Current - Output 150mA
  • Voltage - Input (Max) 6V
  • Current - Quiescent (Iq) 150 µA
  • Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
  • Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Supply (Max) 200 µA
  • Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 150mA
  • Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
  • Package / Case 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
  • PSRR 63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz)