MIC2205-1.5YML
MIC2205-1.5YML
Part Number: MIC2205-1.5YML
Manufacturer: Micrel Inc.
Description: IC REG BUCK 1.5V 600MA 10VDFN
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Number of Outputs 1
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Output Configuration Positive
  • Output Type Fixed
  • Voltage - Output (Max) -
  • Function Step-Down
  • Topology Buck
  • Voltage - Input (Max) 5.5V
  • Voltage - Input (Min) 2.7V
  • Synchronous Rectifier Yes
  • Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
  • Current - Output 600mA
  • Frequency - Switching 2MHz