MHW2014SG120K
MHW2014SG120K
Part Number: MHW2014SG120K
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Mentech Technology USA Inc.
Description: FIXED IND 12UH 12A 5 MOHM SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Supplier Device Package -
  • Inductance 12 µH
  • Tolerance ±10%
  • Package / Case Nonstandard
  • Material - Core -
  • Current Rating (Amps) 12 A
  • DC Resistance (DCR) 5mOhm Max
  • Current - Saturation (Isat) 22A
  • Type Planar
  • Height - Seated (Max) 0.555" (14.10mm)
  • Size / Dimension 0.878" L x 0.866" W (22.30mm x 22.00mm)