MHW1807SG2R0KA
MHW1807SG2R0KA
Part Number: MHW1807SG2R0KA
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Mentech Technology USA Inc.
Description: FIXED IND 2UH 25A 3 MOHM SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
  • Mounting Type Surface Mount
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Supplier Device Package -
  • Tolerance ±10%
  • Package / Case Nonstandard
  • Material - Core -
  • Current Rating (Amps) 25 A
  • Inductance 2 µH
  • DC Resistance (DCR) 3mOhm Max
  • Current - Saturation (Isat) 32A
  • Type Planar
  • Size / Dimension 0.800" L x 0.748" W (20.30mm x 19.00mm)