MGF65A4H
MGF65A4H
Part Number: MGF65A4H
Product Classification: Single IGBTs
Manufacturer: Sanken Electric USA Inc.
Description: IGBT TRENCH FS 650V 65A TO-3P
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Reverse Recovery Time (trr) 50 ns
  • Input Type Standard
  • Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
  • Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
  • Supplier Device Package TO-3P
  • Operating Temperature 175°C (TJ)
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 650 V
  • IGBT Type Trench Field Stop
  • Gate Charge 75 nC
  • Current - Collector (Ic) (Max) 65 A
  • Test Condition 400V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Td (on/off) @ 25°C 40ns/100ns
  • Power - Max 288 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.37V @ 15V, 40A