MGAH1004680M-10
MGAH1004680M-10
Part Number: MGAH1004680M-10
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Laird-Signal Integrity Products
Description: 1004 INDUCTOR 68UH 2A
  • Features -
  • Operating Temperature -55°C ~ 155°C
  • Tolerance ±20%
  • Package / Case Nonstandard
  • Inductance 68 µH
  • Current Rating (Amps) 2 A
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
  • Current - Saturation (Isat) 3A
  • Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)
  • Material - Core Metal Composite
  • Size / Dimension 0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)