MGAH0603150M-10
MGAH0603150M-10
Part Number: MGAH0603150M-10
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Laird-Signal Integrity Products
Description: 0603 INDUCTOR 15UH 3A
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Operating Temperature -55°C ~ 155°C
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Type Molded
  • Q @ Freq -
  • Frequency - Self Resonant -
  • Ratings -
  • Supplier Device Package -
  • Shielding Shielded
  • Package / Case Nonstandard
  • Current Rating (Amps) 3 A
  • Inductance 15 µH
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
  • Current - Saturation (Isat) 4.5A
  • Material - Core Metal Composite
  • DC Resistance (DCR) 115mOhm Max
  • Size / Dimension 0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)