MF-MSMF075/24X-2
MF-MSMF075/24X-2
Part Number: MF-MSMF075/24X-2
Product Classification: PTC Resettable Fuses
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: 1812 RESETTABLE SMD PPTC 0.75A/2
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Height - Seated (Max) -
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings AEC-Q200
  • Type Polymeric
  • Current - Max 40 A
  • Lead Spacing -
  • Current - Hold (Ih) (Max) 750 mA
  • Current - Trip (It) 1.5 A
  • Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave
  • Size / Dimension 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
  • Voltage - Max 24V
  • Time to Trip 200 ms
  • Resistance - Initial (Ri) (Min) 110 mOhms
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max) 450 mOhms
  • Thickness (Max) 0.033" (0.85mm)