MEXR104K101J384
MEXR104K101J384
Part Number: MEXR104K101J384
Product Classification: EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Manufacturer: Meritek
Description: FILTER RC 0.1uF 100R 300VAC WIRE
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Number of Channels 1
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Radial
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -40°C ~ 100°C
  • Type Low Pass
  • Center / Cutoff Frequency -
  • ESD Protection No
  • Filter Order 1st
  • Attenuation Value -
  • Size / Dimension 0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
  • Resistance - Channel (Ohms) 100
  • Voltage - Rated 300V
  • Height 0.689" (17.50mm)
  • Technology RC
  • Values R = 100Ohm, C = 0.1µF