MET683K630V
MET683K630V
Part Number: MET683K630V
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: ETR Electronics
Description: .068uF 630V ETR MET Axial Film
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Package / Case Axial
  • Tolerance ±10%
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Applications General Purpose
  • Capacitance 0.068 µF
  • Voltage Rating - DC 630V
  • Size / Dimension 0.335" Dia x 0.748" L (8.50mm x 19.00mm)