MET504K100V
MET504K100V
Part Number: MET504K100V
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: ETR Electronics
Description: 0.5uF 100V ETR MET Axial Film
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Package / Case Axial
  • Tolerance ±10%
  • Voltage Rating - DC 100V
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Applications General Purpose
  • Capacitance 0.5 µF
  • Size / Dimension 0.276" Dia x 0.807" L (7.00mm x 20.50mm)