MET333K630V
MET333K630V
Part Number: MET333K630V
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: ETR Electronics
Description: .033uF 630V ETR MET Axial Film
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Package / Case Axial
  • Capacitance 0.033 µF
  • Tolerance ±10%
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Applications General Purpose
  • Voltage Rating - DC 630V
  • Size / Dimension 0.315" Dia x 0.571" L (8.00mm x 14.50mm)