MET223K630V
MET223K630V
Part Number: MET223K630V
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: ETR Electronics
Description: .022uF 630V ETR MET Axial Film
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Package / Case Axial
  • Tolerance ±10%
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Applications General Purpose
  • Capacitance 0.022 µF
  • Voltage Rating - DC 630V
  • Size / Dimension 0.256" Dia x 0.571" L (6.50mm x 14.50mm)