MEB-2K5A36T RAA
MEB-2K5A36T RAA
Part Number: MEB-2K5A36T RAA
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Delta Electronics
Description: MEDICAL PSU 2500W/36V REMOTE OFF
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 6 -
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Type Enclosed
  • Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
  • Minimum Load Required No
  • Voltage - Output 1 36V
  • Voltage - Output 5 -
  • Voltage - Isolation 4 kV
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Power (Watts) 2500W
  • Efficiency 92.8%
  • Applications Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
  • Standard Number 60335-1; 60601-1; 60950-1; 62368-1
  • Approval Agency CB, CE, cURus, TUV, UKCA
  • Size / Dimension 10.53" L x 5.00" W x 1.59" H (267.5mm x 127.0mm x 40.5mm)
  • Current - Output 1 69.5 A