MDP520-US24-OF
MDP520-US24-OF
Part Number: MDP520-US24-OF
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Enedo
Description: AC/DC CONVERTER 24V 520W 3X5"
  • Part Status Active
  • Type Open Frame
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 2
  • Voltage - Output 1 24V
  • Current - Output 2 1 A
  • Applications Medical
  • Features Universal Input
  • Voltage - Output 2 5V
  • Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
  • Efficiency 94.5%
  • Standard Number 60601-1
  • Voltage - Input 90 ~ 305 VAC
  • Power (Watts) 520W
  • Current - Output 1 19.2 A
  • Voltage - Isolation 1.8 kV
  • Approval Agency CB, CE, cURus, UKCA
  • Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.51" H (127.0mm x 76.2mm x 38.5mm)