MDP1200-US24-FF
MDP1200-US24-FF
Part Number: MDP1200-US24-FF
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Enedo
Description: AC/DC CONVERTER 24V 1200W
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Current - Output 3 500 mA
  • Voltage - Output 1 24V
  • Number of Outputs 3
  • Voltage - Output 3 12V
  • Current - Output 2 1 A
  • Type Enclosed
  • Efficiency 94%
  • Current - Output 1 50 A
  • Applications Medical
  • Features Universal Input
  • Voltage - Output 2 5V
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Power (Watts) 1200W
  • Standard Number 60601-1
  • Voltage - Input 85 ~ 305 VAC
  • Voltage - Isolation 1.8 kV
  • Approval Agency CB, CE, cURus, UKCA
  • Size / Dimension 10.40" L x 4.00" W x 1.61" H (264.1mm x 101.6mm x 41.0mm)