MDL4U200B
MDL4U200B
Part Number: MDL4U200B
Product Classification: Power Supplies (Test, Bench)
Manufacturer: B&K Precision
Description: SINGLE-CHANNEL DC LOAD MODULE, 8
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Weight -
  • Voltage - Output -
  • Type Bench (AC to DC)
  • Number of Characters -
  • Current Regulation - Line -
  • Current Regulation - Load -
  • Voltage Regulation - Line -
  • Voltage Regulation - Load -
  • Ripple -
  • Power (Watts) 200W
  • Accuracy - Voltmeter; Ammeter 0.025
  • Display Type VFD
  • Current - Output 0 ~ 40A
  • Voltage - Supply 0.1 ~ 80V
  • Size / Dimension 22.600" L x 3.200" W x 6.700" H (574.04mm x 81.28mm x 170.18mm)