MDDG10R08D
MDDG10R08D
Part Number: MDDG10R08D
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: MDD
Description: MOSFET N 100V 70A TO252
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Vgs (Max) ±20V
  • Qualification -
  • Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
  • Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 10V
  • Supplier Device Package TO-252
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.2mOhm @ 30A, 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A
  • Power Dissipation (Max) 100W