MDD60N04D
MDD60N04D
Part Number: MDD60N04D
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: MDD
Description: MOSFET N 40V 60A TO-252
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Vgs (Max) ±20V
  • Qualification -
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
  • Operating Temperature 150°C (TJ)
  • Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
  • Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.5mOhm @ 30A, 10V
  • Supplier Device Package TO-252
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Ta)
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1030 pF @ 20 V
  • Power Dissipation (Max) 65W (Ta)