MDD50N03D
MDD50N03D
Part Number: MDD50N03D
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: MDD
Description: MOSFET N 30V 50A TO-252
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Vgs (Max) ±20V
  • Qualification -
  • Operating Temperature 150°C (TJ)
  • Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
  • Supplier Device Package TO-252
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Ta)
  • Power Dissipation (Max) 28W (Ta)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 20A, 10V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23.6 nC @ 10 V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1015 pF @ 15 V