MDD20N06D
MDD20N06D
Part Number: MDD20N06D
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: MDD
Description: MOSFET N 60V 20A TO-252
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • FET Type N-Channel
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Vgs (Max) ±20V
  • FET Feature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
  • Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Supplier Device Package TO-252
  • Power Dissipation (Max) 40W
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) -
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 10A, 10V