MCPF1412M06T-E/8FW
MCPF1412M06T-E/8FW
Part Number: MCPF1412M06T-E/8FW
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Microchip Technology
Description: POWER MODULE 12A, 16V
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Approval Agency -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Control Features -
  • Efficiency -
  • Voltage - Input (Min) 4.5V
  • Power (Watts) 22 W
  • Voltage - Input (Max) 16V
  • Type Non-Isolated PoL Module
  • Current - Output (Max) 12A
  • Standard Number -
  • Voltage - Output 1 0.6 ~ 1.8V
  • Size / Dimension 0.23" L x 0.19" W x 0.06" H (5.8mm x 4.9mm x 1.6mm)