MCP40D18T-103E/LTV01
MCP40D18T-103E/LTV01
Part Number: MCP40D18T-103E/LTV01
Product Classification: Digital Potentiometers
Manufacturer: Microchip Technology
Description: 7 BIT 12C VOLATILE DIGITAL POTEN
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Number of Circuits 1
  • Resistance (Ohms) 10k
  • Taper Linear
  • Memory Type Volatile
  • Grade Automotive
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
  • Voltage - Supply 1.8V ~ 5.5V
  • Qualification AEC-Q100
  • Programmable -
  • Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Interface I2C
  • Configuration Potentiometer
  • Supplier Device Package SC-70-6
  • Number of Taps 128
  • Temperature Coefficient (Typ) 150ppm/°C