MCI0603TG2N7BHBPDG
MCI0603TG2N7BHBPDG
Part Number: MCI0603TG2N7BHBPDG
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: INPAQ Technology Co., Ltd
Description: FIXED IND 0603 2.7NH 450MA 0.25O
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Current - Saturation (Isat) -
  • Current Rating (Amps) 450 mA
  • DC Resistance (DCR) 250mOhm Max
  • Type Multilayer
  • Inductance 2.7 nH
  • Material - Core Ceramic
  • Package / Case 0201 (0603 Metric)
  • Supplier Device Package 0201
  • Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
  • Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)
  • Inductance Frequency - Test 500 MHz
  • Frequency - Self Resonant 11GHz
  • Tolerance ±0.1nH
  • Q @ Freq 12 @ 500MHz