MCF52223CVM80
MCF52223CVM80
Part Number: MCF52223CVM80
Product Classification: Microcontrollers
Manufacturer: Freescale Semiconductor - NXP
Description: IC MCU 32BIT 256KB FLSH 81MAPBGA
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type Surface Mount
  • Programmable Not Verified
  • EEPROM Size -
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
  • Program Memory Type FLASH
  • Speed 80MHz