MCF52213AE50
MCF52213AE50
Part Number: MCF52213AE50
Product Classification: Microcontrollers
Manufacturer: Freescale Semiconductor - NXP
Description: IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
  • Programmable Not Verified
  • EEPROM Size -
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V
  • Program Memory Type FLASH
  • Package / Case 64-LQFP
  • Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
  • RAM Size 8K x 8
  • Speed 50MHz