MCB3D0N10Y-TP
MCB3D0N10Y-TP
Part Number: MCB3D0N10Y-TP
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: MCC (Micro Commercial Components)
Description: N-CHANNEL MOSFET,D2-PAK
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • FET Type N-Channel
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
  • Vgs (Max) ±20V
  • FET Feature -
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Grade -
  • Qualification -
  • Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Supplier Device Package D2PAK
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 94 nC @ 10 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 190A (Tc)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 50A, 10V
  • Power Dissipation (Max) 230W (Tj)
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7076 pF @ 50 V