MC68020CRC25E
MC68020CRC25E
Part Number: MC68020CRC25E
Product Classification: Microprocessors
Manufacturer: Rochester Electronics, LLC
Description: IC MPU 25MHZ 114PGA
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Through Hole
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
  • Co-Processors/DSP -
  • Graphics Acceleration No
  • Display & Interface Controllers -
  • Ethernet -
  • SATA -
  • USB -
  • Security Features -
  • Additional Interfaces -
  • Speed 25MHz
  • RAM Controllers DRAM
  • Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
  • Core Processor M68000
  • Package / Case 114-BPGA
  • Supplier Device Package 114-PGA (34.55x34.55)
  • Voltage - I/O 5V