MBB-VM-10-93-30-00
MBB-VM-10-93-30-00
Part Number: MBB-VM-10-93-30-00
Product Classification: Edgeboard Connectors
Manufacturer: Amphenol CDI
Description: CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.031
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Number of Rows 2
  • Contact Finish Gold
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Contact Material -
  • Color Black
  • Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
  • Number of Positions 20
  • Termination Solder
  • Gender Female
  • Material - Insulation -
  • Features Board Guide
  • Card Type Non Specified - Dual Edge
  • Read Out Dual
  • Contact Type Cantilever
  • Flange Feature -
  • Pitch 0.031" (0.80mm)
  • Number of Positions/Bay/Row -
  • Card Thickness 0.093" (2.36mm)