MB7853-B25
MB7853-B25
Part Number: MB7853-B25
Product Classification: Float, Level Sensors
Manufacturer: MaxBotix Inc.
Description: ULTRASONIC SENSOR TANKSENSOR
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -
  • Output Type Analog
  • Type Liquid
  • Switch Actuation Level -
  • Mounting Type Threaded
  • Material - Housing & Prism Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
  • Output Configuration 0V ~ 5V
  • Current 29 mA
  • Voltage Rating 2.5V ~ 5V