M2TP80M12W2-2LA
M2TP80M12W2-2LA
Part Number: M2TP80M12W2-2LA
Product Classification: FET, MOSFET Arrays
Manufacturer: STMicroelectronics
Description: AUTOMOTIVE-GRADE ACEPACK DMT-32
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • FET Feature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
  • Power - Max -
  • Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
  • Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
  • Technology Silicon Carbide (SiC)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
  • Package / Case 32-PowerDIP Module (1.264", 32.10mm)
  • Supplier Device Package ACEPACK DMT-32
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 63nC @ 18V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1230pF @ 800V
  • Configuration 6 N-Channel (Three Phase Inverter)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 114mOhm @ 20A, 18V