M2996-N-7.0-4.0-4.9
M2996-N-7.0-4.0-4.9
Part Number: M2996-N-7.0-4.0-4.9
Product Classification: Bushing, Shoulder Washers
Manufacturer: RAF Electronic Hardware
Description: WASHER SHOULDER NYLON
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Material Nylon
  • Thread/Screw/Hole Size -
  • Length - Below Head 0.157" (4.00mm)
  • Thickness - Overall 0.205" (5.21mm)
  • Diameter - Outside 0.315" (8.00mm)
  • Diameter - Inside 0.193" (4.90mm)
  • Diameter - Shoulder 0.276" (7.00mm)