M1DS10-250A3
M1DS10-250A3
Part Number: M1DS10-250A3
Product Classification: Contactors (Solid State)
Manufacturer: Nominal Controls
Description: DC-OUT SSC 1KV/250A
Packaging: Bulk
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Circuit SPST-NO (1 Form A)
  • Output Type DC
  • Package / Case Module
  • Voltage - Input 12 ~ 24VDC
  • Termination Style Busbar
  • Voltage - Load 1 ~ 1000V
  • Load Current 250 A