M1DS01-500A3
M1DS01-500A3
Part Number: M1DS01-500A3
Product Classification: Solid State Relays (SSR)
Manufacturer: Nominal Controls
Description: DC-SSR 100V/500A
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Panel Mount
  • Circuit SPST-NO (1 Form A)
  • Output Type DC
  • Voltage - Load 1 V ~ 100 V
  • Package / Case Module
  • Supplier Device Package Module
  • Voltage - Input 12 ~ 24VDC
  • Termination Style Busbar
  • Load Current 500 A
  • On-State Resistance (Max) 0.5 mOhms