M1DS01-400A3
M1DS01-400A3
Part Number: M1DS01-400A3
Product Classification: Contactors (Solid State)
Manufacturer: Nominal Controls
Description: DC-OUT SSC 100V/400A
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Circuit SPST-NO (1 Form A)
  • Package / Case Hockey Puck
  • Output Type DC
  • Voltage - Input 12 ~ 24VDC
  • Voltage - Load 1 ~ 100V
  • Termination Style Busbar
  • Load Current 400 A