LTC3900ES8#PBF
LTC3900ES8#PBF
Part Number: LTC3900ES8#PBF
Product Classification: Gate Drivers
Manufacturer: Linear Technology
Description: SYNC RECTIFIER DRVR FOR FOR CONV
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Surface Mount
  • Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package 8-SO
  • Programmable Not Verified
  • Gate Type MOSFET (N-Channel)
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Number of Drivers 2
  • Driven Configuration Low-Side
  • Channel Type Single
  • Input Type Inverting, Non-Inverting
  • Rise / Fall Time (Typ) 15ns, 15ns
  • Logic Voltage - VIL, VIH -
  • Current - Peak Output (Source, Sink) 2A, 2A
  • Voltage - Supply 4.5V ~ 11V