LT1034CZ-1.2#PBF
LT1034CZ-1.2#PBF
Part Number: LT1034CZ-1.2#PBF
Product Classification: Voltage Reference
Manufacturer: Linear Technology
Description: LT1034 - 1.2V MICROPOWER DUAL RE
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Through Hole
  • Operating Temperature 0°C ~ 70°C
  • Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Supplier Device Package TO-92-3
  • Tolerance ±1%
  • Voltage - Input -
  • Output Type Fixed
  • Noise - 10Hz to 10kHz -
  • Current - Output 20 mA
  • Current - Cathode 20 µA
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz 4µVp-p
  • Current - Supply 20µA
  • Reference Type Shunt, Dual
  • Temperature Coefficient 40ppm/°C Typical
  • Voltage - Output (Min/Fixed) 1.225V, 7V