LSR150/10DK100
LSR150/10DK100
Part Number: LSR150/10DK100
Product Classification: Tantalum Capacitors
Manufacturer: Nemco
Description: CAP TANT 150UF 10% 10V 2917
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Lifetime @ Temp. -
  • Features General Purpose
  • Mounting Type Surface Mount
  • Type Molded
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Voltage - Rated 10 V
  • Capacitance 150 µF
  • Manufacturer Size Code D
  • Lead Spacing -
  • Package / Case 2917 (7343 Metric)
  • Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
  • Height - Seated (Max) 0.114" (2.90mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100kHz