LSG271M2G---3035S
LSG271M2G---3035S
Part Number: LSG271M2G---3035S
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: SURGE
Description: CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP IN
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Ratings -
  • Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
  • Applications General Purpose
  • Polarization Polar
  • Surface Mount Land Size -
  • Package / Case Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
  • Voltage - Rated 400 V
  • Operating Temperature -25°C ~ 105°C
  • Capacitance 270 µF
  • Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 737mOhm @ 120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency 1.16 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency 1.6588 A @ 10 kHz