LS1250ENT-277
LS1250ENT-277
Part Number: LS1250ENT-277
Product Classification: Power Transformers
Manufacturer: Hatch Lighting
Description: LS1250ENT-277
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Weight -
  • Termination Style Wire Leads
  • Center Tap No
  • Voltage - Isolation -
  • Primary Winding(s) Single
  • Size / Dimension 66.68mm L x 55.55mm W
  • Secondary Winding(s) Single
  • Height - Seated (Max) 76.20mm
  • Power - Max 50VA
  • Current - Output (Max) 4.2A
  • Voltage - Primary 277V
  • Voltage - Secondary (Full Load) 11.2V