LQP02HQ3N2BZ2E
LQP02HQ3N2BZ2E
Part Number: LQP02HQ3N2BZ2E
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Murata Electronics
Description: FIXED IND 3.2NH 01005 SMD
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Ratings AEC-Q200
  • Current - Saturation (Isat) -
  • Material - Core -
  • Current Rating (Amps) 400 mA
  • DC Resistance (DCR) 250mOhm Max
  • Type Thin Film
  • Inductance Frequency - Test 500 MHz
  • Frequency - Self Resonant 8.5GHz
  • Tolerance ±0.1nH
  • Package / Case 01005 (0402 Metric)
  • Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
  • Inductance 3.2 nH
  • Q @ Freq 14 @ 500MHz
  • Supplier Device Package 1005
  • Height - Seated (Max) 0.013" (0.32mm)