LQ156M3LW01N
LQ156M3LW01N
Part Number: LQ156M3LW01N
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Sharp Microelectronics
Description: GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 15.6"
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Dot Size -
  • Background Color -
  • Display Mode Transmissive
  • Display Type TFT - Color
  • Touchscreen -
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Backlight LED - White
  • Dot Pitch -
  • Interface Parallel, 18-Bit (RGB)
  • Dot Pixels 1920 x 1080
  • Diagonal Screen Size 15.6" (396.24mm)
  • Viewing Area 344.16mm W x 193.59mm H