LPX2518E075L099
LPX2518E075L099
Part Number: LPX2518E075L099
Product Classification: Ferrite Cores
Manufacturer: Magnetics, a division of Spang & Co.
Description: LPX2518E075L099
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Supplier Device Package -
  • Diameter -
  • Length 0.984" (25.00mm)
  • Width 0.709" (18.00mm)
  • Tolerance ±8%
  • Gap Ungapped
  • Finish Uncoated
  • Height 0.390" (9.90mm)
  • Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 5350.0
  • Core Type EQ
  • Inductance Factor (Al) 169 nH