LPH2518E060L084
LPH2518E060L084
Part Number: LPH2518E060L084
Product Classification: Ferrite Cores
Manufacturer: Magnetics, a division of Spang & Co.
Description: LPH2518E060L084
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Supplier Device Package -
  • Diameter -
  • Height 0.331" (8.40mm)
  • Length 0.984" (25.00mm)
  • Width 0.709" (18.00mm)
  • Tolerance ±8%
  • Gap Ungapped
  • Finish Uncoated
  • Core Type EQ
  • Initial Permeability (µi) 60
  • Material High Flux
  • Inductance Factor (Al) 156 nH