LP96W-36-C2660-PRD
LP96W-36-C2660-PRD
Part Number: LP96W-36-C2660-PRD
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: EPtronics, Inc.
Description: 12~36V@2660mA, 0~10V Dim to 5%
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Termination Style Wire Leads
  • Operating Temperature -40°C ~ 60°C
  • Efficiency 89%
  • Power (Watts) 96 W
  • Features OCP, OVP, SCP
  • Current - Output (Max) 2.66A
  • Ratings IP67
  • Type Constant Current
  • Topology AC DC Converter
  • Voltage - Input (Min) 100VAC
  • Voltage - Input (Max) 305VAC
  • Voltage - Output 12 ~ 36V
  • Approval Agency CE, cULus, FCC
  • Dimming 0-10V
  • Standard Number C22.2, UL 8750
  • Voltage - Isolation 3750 V
  • Size / Dimension 6.40" L x 2.33" W x 1.47" H (162.6mm x 59.2mm x 37.3mm)