LP75W-48-C1560-PRD
LP75W-48-C1560-PRD
Part Number: LP75W-48-C1560-PRD
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: EPtronics, Inc.
Description: 16~48V@1560mA, 0~10V Dim to 5%
  • Termination Style Wire Leads
  • Operating Temperature -40°C ~ 60°C
  • Efficiency 89%
  • Power (Watts) 75 W
  • Topology AC DC Converter
  • Voltage - Input (Min) 100VAC
  • Voltage - Input (Max) 305VAC
  • Current - Output (Max) 1.56A
  • Voltage - Output 16 ~ 48V
  • Standard Number C22.2, UL 8750
  • Voltage - Isolation 3750 V
  • Size / Dimension 5.51" L x 2.33" W x 1.47" H (140.0mm x 59.2mm x 37.3mm)