LP75W-27-C2800-PRD
LP75W-27-C2800-PRD
Part Number: LP75W-27-C2800-PRD
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: EPtronics, Inc.
Description: 9~27V@2800mA, 0~10V Dim to 5%
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Termination Style Wire Leads
  • Operating Temperature -40°C ~ 60°C
  • Efficiency 88%
  • Current - Output (Max) 2.8A
  • Power (Watts) 75 W
  • Features OCP, OVP, SCP
  • Ratings IP67
  • Type Constant Current
  • Topology AC DC Converter
  • Voltage - Input (Min) 100VAC
  • Voltage - Input (Max) 305VAC
  • Voltage - Output 9 ~ 27V
  • Approval Agency CE, cULus, FCC
  • Dimming 0-10V
  • Standard Number C22.2, UL 8750
  • Voltage - Isolation 3750 V
  • Size / Dimension 5.51" L x 2.33" W x 1.47" H (140.0mm x 59.2mm x 37.3mm)