LP40W-56-PC1500-RDW
LP40W-56-PC1500-RDW
Part Number: LP40W-56-PC1500-RDW
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: EPtronics, Inc.
Description: Prog 12~56V@300~1500mA, Dimming
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Programmable Verified
  • Number of Outputs 2
  • Efficiency 84%
  • Power (Watts) 40 W
  • Termination Style Terminal Block
  • Features OCP, OVP, SCP
  • Type Constant Current
  • Topology AC DC Converter
  • Operating Temperature -40°C ~ 40°C
  • Voltage - Input (Max) 305VAC
  • Ratings IP20
  • Voltage - Input (Min) 108VAC
  • Approval Agency CE, cULus, FCC
  • Voltage - Output 12 ~ 56V
  • Dimming 0-10V
  • Standard Number C22.2, UL 8750
  • Voltage - Isolation 1610 V
  • Size / Dimension 4.96" L x 2.37" W x 0.95" H (126.0mm x 60.2mm x 24.1mm)
  • Weight 0.481 lb (218.31 g)
  • Current - Output (Max) 300mA ~ 1.5A (700mA Default)