LP38690SD-1.8
LP38690SD-1.8
Part Number: LP38690SD-1.8
Manufacturer: National Semiconductor
Description: IC REG LINEAR 1.8V 1A 6-WSON
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Output Configuration Positive
  • Number of Regulators 1
  • Control Features -
  • Output Type Fixed
  • Voltage - Output (Max) -
  • PSRR 55dB (120Hz)
  • Voltage - Input (Max) 10V
  • Current - Output 1A
  • Protection Features Over Temperature
  • Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
  • Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
  • Current - Supply (Max) 100 µA
  • Current - Quiescent (Iq) 55 µA
  • Supplier Device Package 6-WSON (3x3)
  • Voltage Dropout (Max) 1.6V @ 1A